Pripremio portal Art Box //
Od 22. jula do 30. oktobra, evropsko nomadsko Bijenale se presilo u Prištinu kao stodnevni interdisciplinarni program umetničkih i urbanih intervencija, performansa, manifestacija i radionica.

Program Manifeste 14 predstavlja reakciju na poziv Prištine i globalnu potrebu za vraćanjem javnog prostora u ruke građana i promišljanje o ovoj temi. Urbana vizija i intervencije tokom bijenala kreirani od strane CRA – Carlo Ratti Associati, niz konsultacija sa građanima i opširno istraživanje u režiji edukativnog tima Manifeste 14 nadahnuli su kreiranje višeslojnog umetničkog i urbanističkog programa. Pod naslovom Sve je u svetovima koje svet osvešćava: kako inače ispričati priču, program su napravili Manifesta 14 i kreativna medijatorka Ketrin Nikols u tesnoj saradnji sa lokalnim kolektivima, umetnicima, intelektualcima, arhitektama i aktivistima.

Ključne brojke
Manifesta 14 strogo je usredsređena na lokal: od 103 učesnika i 25 kolektiva, 39% je kosovskog porekla, što je najveći broj lokalnih učesnika od svih dosadašnjih izdanja Manifeste. Još 26 % učesnika je sa Zapadnog Balkana, što znači da 65% od ukupnog broja učesnika potiče iz regiona. Dalje, 56 % pojedinačnih učesnika jesu žene, a 3% nebinarne osobe.


Lokacije Manifeste 14 Priština
Manifesta 14 Priština skreće pažnju na potrebu i korišćenje javnog prostora u urbanim sredinama. Lokacije su rasprostranjene na 25 javnih i polujavnih mesta u Prištini, od Velikog hamama iz otomanskog doba do Palate omladine i sporta iz jugoslovenskog perioda.
Glavne urbane intervencije obuhvataju Zeleni koridor, koji povezuje dve strane grada sa stazom održive mobilnosti obloženom biljkama, omogućujući pristup laboratoriji za eko-urbano učenje koju je u bivšoj ciglani za potrebe Manifeste 14 Priština kreirao raumlaborberlin. Prvi put u trodecenijskoj istoriji Manifeste, Manifesta 14 je uspostavila stalnu interdisciplinarnu kulturnu instituciju, Centar za narativnu praksu, smeštenu na prostoru bivše biblioteke „Hivzi Sulejmani“.

Ovo je rezultat značajne promene u institucionalnom pristupu Manifeste, gde se napor ulaže u ostvarivanje dugoročnih efekata na lokalnu infrastrukturu i kulturni ekosistem u gostujućem gradu. Sa ovim izdanjem, Evropsko nomadsko bijenale je takođe formiralo regionalnu mrežu i program događaja kroz projekat Manifesta 14 Priština – Zapadni Balkan, povezujući i proširujući program Prištine sa programima partnera iz oblasti kulture iz celog regiona.

Četiri stuba
Program Manifeste 14 počiva na četiri stuba: 1) Centar za narativnu praksu sa edukativnim prostorom Oaza, 2) bivša ciglana, 3) Grand Hotel Priština i njegova tematska izložba na sedam spratova i 4) parkuri na 25 lokacija
sa umetničkim i urbanim intervencijama raštrkanim po Prištini.

Odnos prema Evropi
Umetničke i urbane intervencije Manifeste 14 Priština, uključujući i tematsku izložbu pod nazivom The Grand Scheme of Things, iziskuju od posetilaca razmatranje političkih efekata pripovedanja. U svetu nesmetane razmene ideja, na bijenalu punom priča – šta znači za mlade ljude i umetničku zajednicu jedne zemlje da žive sa ograničenjima putovanja u šengenski prostor. Izostanak vizne liberalizacije znači da se kulturne i umetničke zajednice Kosova suočavaju sa osnovnim preprekama, čime se ograničava njihov kapacitet da vode i održavaju konstruktivne dijaloge sa ostatkom Evrope, a kamoli sa ostatkom sveta.

Kao Evropsko nomadsko bijenale, kroz svoje urbane i umetničke intervencije širom Prištine, Manifesta se bavi odnosom Kosova sa Evropom. Podsticanje interkulturalnog dijaloga od presudnog je značaja za sva izdanja Manifeste.
Manifesta 14 Priština je besplatna i otvorena 100 dana – do 30. oktobra 2022.
Leave a Reply