Piše: Ljiljana Maletin Vojvodić //
Nedavno objavljen Konkurs Ministarstva kulture Republike Srbije za otkup publikacija za javne biblioteke izazvao je zabrinutost među izdavačima i ponovo pokrenuo polemike u javnosti. Naime, prema propozicijama ovog konkursa, sredstva će biti dodeljena isključivo za knjige koje su objavljene na srpskom jeziku, ali – ćiriličnim pismom. To je izazvalo oštre reakcije izdavača, koji konkurs smatraju diskriminatornim. Kroz zvanično saopštenje, ponovo su skrenuli pažnju na problem koji polarizuje naše društvo: može li se patriotizam meriti odabirom pisma?

Da li je ćirilica ugrožena
Pošto Ustav eksplicitno zabranjuje diskriminaciju na osnovu jezika a pismo je način zapisivanja tog jezika, izdavači ističu da konkurs koji stimuliše samo one koji izdaju knjige na ćirilici nije raspisan u interesu ni čitalaca, ni biblioteka. Oni koji su takav konkurs raspisali smatraju da ćirilica odumire i da ju je potrebno zaštiti.
Da li je ćirilica zaista ugrožena, i ako jeste, koji su koreni tog problema? Može li se stvarna zaštita i oživljavanje ćirilice postići nametanjem i ograničavanjem upotrebe latinice?
„U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćirilično pismo. Službena upotreba drugih jezika i pisama uređuje se zakonom, na osnovu Ustava. Na područjima Republike Srbije na kojima žive pripadnici nacionalnih manjina u službenoj upotrebi su, istovremeno sa srpskim jezikom i jezici i pisma nacionalnih manjina, na način utvrđen ovim zakonom“, piše u Ustavu Republike Srbije što je jedan od očiglednih dokaza da ćirilično pismo nije marginalizovano.
Ćirilica je zvanično pismo državne uprave i javnih ustanova. Svi zvanični dokumenti i skoro sve isprave su na ćirilici, kao i imena ulica, državnih institucija, naseljenih mesta, granični prelazi. U Srbiji se osnovna škola ne može završiti bez poznavanja ćirilice, koja se uči pre latinice, skoro svi školski udžbenici pisani su na ćirilici a iako mladi, zbog razvoja novih tehnologija i globalizacije, svakodnevno koriste engleski jezik, u školi uglavnom pišu ćirilicom.
Ko je „veći Srbin/Srpkinja“
Da se podsetimo:
Ćirilica i latinica su pisma srpskog jezika. Ćirilica nije srpsko nacionalno pismo već slovensko pismo kojim se služe i drugi narodi a ne samo Srbi. Ćirilica je, baš kao i latinica, nastala na osnovu grčkog pisma.
Pismo je sredstvo komunikacije, a ne instrument za stvaranje podela. Ali, umesto da se bavimo stvarnim problemima kao što su odsustvo demokratije, siromaštvo ili nepismenost, zgodnije je patriotizam izmeriti upotrebom ćirilice.
Leave a Reply