Piše: Sara Stojev //
Pre nešto više od nedelju dana završen je jubilarni, 30. po redu Nišvil džez festival. Počevši od Letnje pozornice, festival je osvojio čitav prostor Niške tvrđave, okupljajući svoje sugrađane i pozivajući domaće i strane posetioce na dobru atmosferu i kvalitetnu muziku.
Ove godine festival se održao od 9-18. avgusta, a glavni program je počeo 15. avgusta.
Glavna Earth/Sky bina očekivano je ugostila najveća imena svetske scene, ali dobru muziku su nam doneli i Hip-Hop stejdž, Open stejdž, Muzejski stejdž, kao i Šaban i Balkan Brass stejdž.
Glavne večeri programa zatvarao je Midnajt stejdž i di džejevi koji kombinuju elektronsku muziku sa latino i džez prizvukom, u duhu festivala.
Razmešteni po Niškoj tvrđavi ― filmski, pozorišni, književni i umetnički program doprineli su veličini i značaju ovog festivala, pružajući kompletan kulturni sadržaj svojim posetiocima. A pored muzičkog programa, Nišvil je otvorio vrata i najmlađima na bini Jazz for kids.
Kako se festival završio, a utisci slegli, ArtBox portal izdvaja izvođače i nastupe koji su ostavili najveći utisak na publiku.
Earth/Sky bina bila je domaćin velikim imenima, koje je publika sa nestrpljenjem čekala da čuje i vidi. Glavni program počeo je 15. avgusta, kada su se posetiocima, između ostalog predstavili Brooklyn Funk Essentials iz SAD-a i Black Uhuru sa Jamajke. Dok su Brooklyn Funk Essentials svojim fank zvukom i interesantnim nastupom oduševili publiku, Black Uhuru je doneo rege kulturu u Niš, koju grad sa netrpljenjem očekuje svake godine. Završni nastup Kermesz A L’est grupe energično je zatvorio prvo veče festivala.
Drugi dan festivala ugostio je džez saksofonistkinju i kompozitorku Kamilu Džordž i pijanistkinju Dženi Mekferson, koje su donele izvorne džez elemente na veliku scenu festivala i ostavile publiku bez daha. Atmosferu je podigao američki sastav Arrested Development, koji se svojim pesmama i performansom istakao i definitivno zabeležio jubilarni 30. Nišvil festival.
Publika je sa nestrpljenjem očekivala Karen Souzu, argentinsku džez i bossa nova pevačicu, poznatu po džez kaverima pesama Ejmi Vajnhaus, grupe Queen i drugih. Treće veče festivala zatvara kanadski fjužn bend The Shuffle Demons, koji su na muzičkoj sceni prisutni punih četrdeset godina.
Nišvil je četvrto veče ugostio Konstraktu, koja je dobila najviše pažnje i ispunila sva očekivanja publike. Ana Đurić i njen bend Zemlja gruva obeležili su poslednje veče festivala, koje je sledio još jedan jamajčanski muzičar Brushy One String, sa svojom čuvenom jednožičanom gitarom, dok veče i čitav festival zatvara niški džez fjužn sastav Eyot.
Hip-hop scena je takođe ugostila zanimljiva imena muzičkog hip-hop sveta, među kojima su najveću pažnju privukli niški duo Stereo Banana i čuveni beogradski sastav Bad Copy.
Jazz for kids je pored dečijeg programa predstavio i plesni studio Contra dance, ali i neke od novih mladih pank bendova, kao što je Stop the dial.
Nagrade festivala
Nagrade festivala nisu izostale ni ove godine. Nagradu Šaban Bajramović festival je prve večeri dodelio bendu Black Uhuru, čije ime na spisku i samo pojavljivanje su unapred izazvale veliko interesovanje. Nagradu za životno delo Nišvil je dodelio Ivanu Švageru, istaknutom novosadskom džez muzičaru.
Utisci posetilaca
Količina posetilaca još jednom je dokazala muzički kvalitet i značaj Nišvil festivala. Izvođači su dočekani sa nestrpljenjem i oduševljenjem, ostavljajući publiku u dobrom raspoloženju svake večeri. „Ovo mi je već deveta godina kako dolazim na festival. Svake godine iskustvo je drugačije i mogu reći zanimljivije nego prethodne. Zahvaljujući Nišvilu upoznala sam i slušala razne talentovane svetske umetnike i sada, nakon završetka ovogodišnjeg Nišvila jedva čekam da vidim šta će nam pripremiti sledeće godine“, podelila je s nama utiske s festivala dugogodišnja posetiteljka Ana Stanković.
Jubilarni 30. Nišvil festival doveo je velika i zanimljiva muzička imena na svoju scenu i time opravdao očekivanja mnogih. Festival se od svog osnivanja širio i razvijao, što pokazuje velika posećenog i multidisciplinarnost koju poslednjih godina festival ima. Možemo reći da je Nišvil postao jedan od glavnih simbola Niša, koji čuva svoju baštinu i aktivno kultiviše ovaj grad.
Leave a Reply