Piše: Merima Aranitović//
Oktobar je mesec mentalnog zdravlja, i ovo je pravo vreme da govorimo o tome kako se osećamo na poslu. U teoriji, radni dan bi trebalo da bude više od pukog ispunjavanja obaveza i čekanja pauze za ručak. U stvarnosti, međutim, mnogi od nas se osećaju iscrpljeno, preopterećeno i pomalo izgubljeno balansirajući između rokova, obaveza i odnosa među ljudima.
Koliko puta ste se vratili kući s posla, osećajući se emotivno iscrpljeno? To se događa svima, bez obzira na to da li smo zadovoljni svojim poslom ili ne. I to nije ništa čudno – ipak provodimo najveći deo dana na radnom mestu. Ako se osećamo loše dok radimo, te emocije ne ostaju na poslu. Nosimo ih kući, u odnose, slobodno vreme, i sve ostalo.
Mentalno zdravlje na poslu – o čemu zapravo govorimo?
Zdravo radno okruženje ne znači samo da imate dobar sto i udobnu stolicu (iako, da budemo iskreni, to može pomoći). Ovde govorimo o onom osećaju da ste poštovani i vrednovani za ono što radite, da vaš trud ima smisla, i da ne morate žrtvovati svoje mentalno zdravlje zbog karijere.
Problem je što često ne prepoznajemo koliko nam radna atmosfera utiče na emocionalno stanje dok se ne osetimo potpuno sagorelo. Ako svakodnevno imate osećaj kao da hodate po žici – balansirate između zadataka, rokova, kolega i sopstvenih očekivanja – verovatno je vreme da zastanete i zapitate se kako se zaista osećate u tom svetu.
Šta možete da uradite za sebe?
Iako ne možemo uvek promeniti radno okruženje (ni kolege, nažalost), možemo promeniti način na koji pristupamo svom poslu i svom mentalnom zdravlju.
Prihvatite da ne morate sve sami
Često osećamo da moramo biti najbolji u svemu, na svim poljima, u svakoj situaciji. Dobar deo stresa dolazi upravo iz tog osećaja. Naučite da delegirate, tražite pomoć kada vam je potrebna i ne osećajte se loše zbog toga.
Postavite svoje granice
Ne možete uvek biti dostupni. Nakon radnog vremena, posao treba da stane. Znam da je lakše reći nego učiniti, ali postavljanje jasnih granica može vam pomoći da oslobodite um od stalnog razmišljanja o poslu. Neka vaše slobodno vreme bude zaista vaše.
Uključite pauze u svoj dan
Kratka šetnja, nekoliko minuta dubokog disanja ili jednostavno odvajanje od ekrana može napraviti veliku razliku. Možda zvuči banalno, ali naše telo (i um) su dizajnirani da se odmaraju. Ignorisanje toga vodi direktno u burnout.
Razgovarajte s nekim
Ako osećate da vam je previše, nemojte to nositi sami. Razgovor s prijateljem, kolegom ili terapeutom može osvetliti situaciju iz drugog ugla. Ponekad je dovoljno samo izgovoriti šta vas muči da biste oslobodili deo pritiska.
Poslodavci i mentalno zdravlje – gde je tu odgovornost?
Nisu sve stvari pod vašom kontrolom, i to je važno naglasiti. Poslodavci imaju ključnu ulogu u stvaranju zdravog radnog okruženja. Priznanje da je mentalno zdravlje važno nije samo trend – to je suštinska stvar za sreću zaposlenih i njihov učinak. Ne radi se samo o povremenim team building događajima, već o stvaranju kulture u kojoj se ljudi osećaju slobodno da govore o svojim problemima, gde postoji podrška i gde se stres ne gomila do tačke pucanja.
Svi zaslužujemo radno mesto gde možemo da rastemo i razvijamo se, a ne ono koje nas gura do ivice iscrpljenosti. Oktobar je tu da nas podseti da posao ne bi trebalo da bude nešto što nas troši, već nešto što nam daje osećaj ispunjenosti.
Ako trenutno osećate da vas posao gura preko granice, vreme je da ozbiljno razmislite o tome šta možete promeniti. Na kraju krajeva, vaše mentalno zdravlje je vrednije od bilo koje tabele, sastanka ili roka.
Uvek možete napraviti korak ka tome da se bolje osećate – pa čak i mali koraci mogu napraviti veliku razliku. Iskoristite ovaj mesec kao podsetnik da briga o sebi treba da bude na vrhu liste prioriteta.
Ne samo tokom oktobra, već svaki dan.
Leave a Reply