OTVORENA IZLOŽBA #ZNAČENJE DOMA_2022 u NOVOSADSKOM DISTRIKTU

Priredio Art Box portal //

Farsickness/Homesickness/Homelessness

23/11/2022 – 12/12/2022

Kreativni distrikt, Novi Sad

U okviru programskog luka Druga? Evropa, u sredu, 23. novembra u 19 sati, u novosadskom Distriktu je uz prisustvo autora koncepta i umetnika Ljiljane Maletin Vojvodić i Dragana Vojvodić, kao i istraživača/čica, volontera/ki i inostranih i domaćih umetnika/ca: Stevana Kojića, Nilsa Ramheja, Dejana Ilića, Virtual.Unit creative lab-a, volonterke organizacije Tartu 2024, Izabelle Eck, psihologinje Maje Babić, aktivistinje, Dobrog tvora Sare Milačić i mnogobrojne publike otvorena izložba #Značenje doma_2022.

Rad Dragana Vojvodića realizovan u kooperaciji Plzen EPK 2015 i Novi Sad EPK 2022. Postavka u Novom Sadu © Art Box portal

Izložba #Značenje doma_2022. Farsickness/Homesickness/Homelessness propituje sadržinu pojma doma kroz interdisciplinarni, intermedijski i interdisciplinarni kontekst.

Na samom otvaranju je, zahvaljujući Maji Budžarov i Luki Tilingeru predstavljen VR rad Black Carbon koji su posetioci doživeli putem VR headseta a koji temu izložbe propituje u kontekstu klimatskih promena kroz virtuelnu realnost.

Otvaranje izložbe #Značenje doma_2022 VR rad Virual.Unit creativ lab-a © Art Box portal
Otvaranje izložbe #Značenje doma_2022 © Art Box portal

Koncept projekta

Meaning of Home (Farsickness/Homesickness/Homlessness) predstavlja dugogodišnji, interdisciplinarni, kolaborativni projekat (istraživanje, ankete, tekstualni i audio-vizuelni radovi, performans) nevladine organizacije iz Novog Sada KEC ART BOX, koji su multimedijalni umetnik Dragan Vojvodić i književnica Ljiljana Maletin Vojvodić realizovali tokom svojih rezidencijalnih i istraživačkih projekata u saradnji sa umetnicima i lokalnim stanovništvom i umetnicima u gradovima prestonicama kulture (Plzen 2015 i Tartu 2024), internacionalnim rezidencijalnim centrima (Typa museum, Konstepidemin, Nelimarkka museum, Gunnar Gunnarshús), udruženjima umetnika ili nevladinim organizacijama (EU-Japan Fest, Tokio) u Finskoj, Estoniji, Islandu, Češkoj, Švedskoj, Japanu, kao i u Srbiji.

Instalacije Stevana Kojića i Nilsa Remhoja, detalj sa izložbe © SKM

Učesnici u projektu

Ljiljana Maletin Vojvodić, Dragan Vojvodić, Stevan Kojić, Anthony Cervino & Shannon Egan (Ejecta Projects, SAD), Nils Ramhøj (Švedska), Izabella Eck & Nima Sarabi (Tartu 2024), Virtual.Unit – creative VR lab (Maja Budžarov, Predrag Šiđanin, Luka Tilinger), Dejan Ilić, Takafumi Kanou (Japan), Chihiro ITO (Japan), Kohta Nagasawa (Japan), Maja Babić i Sara Milačić.

Ljiljana Maletin Vojvodić, Fernweh, Rejkjavik 2022 © Art Box portal

Homesickness, Farsickness, Homelessness?

Izložba #Značenje doma_2022 propituje: Da li su nam dom postali internet socijalne mreže? Da li je u kontekstu globalizacije doživljaj doma izgubio etničku specifičnost? Koliko na sadržinu pojma utiču socijalna marginalizacija, pandemije, prirodne katastrofe, migracije? Na koji način društvo posmatra migrante i migrantkinje i beskućnike i beskućnice? Može li nas umetnost učiniti društveno odgovornijim i senzibilisati naš odnos prema marginalizovanom, drugom i drugačijem? Prema čoveku, ekologiji i prirodi.  Što je sa ljudima koji su izgubili svoj dom? Koji žive na ulici? Da li netko razmišlja o njima? Osećamo li empatiju? Da li im možemo pomoći i da li želimo da im pomognemo? Da li nosimo individualnu/kolektivnu odgovornost/krivicu?

Nils Ramhoy, Reconstruction Betula Nostalgia © Nils Ramhoy
Ljiljana Maletin Vojvodić, Relokacija/Eksproprijacija/Gornje Nedeljice Brezjak 2022 © Art Box portal

Radovi predstavljeni na izložbi

Na izložbi su predstavljene instalacije Stevana Kojića, Dragana Vojvodića i Ljiljane Maletin Vojvodić (u saradnji sa psihološkinjom Majom Babić), skulpture američkog umetnika Entonije Servina (kustoskinja Šenon Igan), fotografie i instalacija Šveđanina Nilsa Ramheja, dokumentacija projekta Ljiljane Maletin Vojvodič i Dragana Vojvodića iz Japana, Estonije i Islanda, video-rad Dragana Vojvodića i Dejana Ilića snimljen na relaciji Kjoto-regija Fukušima u Japanu, foto-projekat Tartu 2024 kao i radovi japanskih umetnika u rezidenciji ART BOX-a u Novom Sadu.

U prostoru su izloženi i QR kodovi: VR rad Virtual.Unit creative lab-a i rep-poezija japanskog autora Kote Nagasawe.

Stevan Kojić, Samoodrživi sistem apsurda © Art Box portal
Dragan Vojvodić, Dejan Ilić, Hyperobject_Fukuskima 2019, video © Art Box portal
Dragan Vojvodić, Dejan Ilić, Hyperobject_Fukuskima 2019, Japan 2019 video © Art Box portal

Aktivnosti tokom trajanja izložbe

Tokom trajanja projekta, 5. 12. 2022. biće organizovano stručno vođenje kroz izložbu, a na portalu Art Box (www.artboxportal.com) biće objavljena istraživanja Izabelle Eck, volonterke iz Tartua − EPK 2024, psihološkinje Maje Babić iz Gerontološkog centra „Novi Sad”, esej kustoskinje Šenon Igan (SAD), kao i intervju sa saradnicom u projektu, mladom Novosađankom Sarom Milačić, „dobrim tvorom”, aktivistkinjom koja već godinama pomaže našim socijalno najugroženijim sugrađanima.

Anthony Cervino, Homemade curated by Shannon Egan © Anhony Cervino

Sa željom da se i posetioci izložbe uključi u društveni aktivizam, Sara Milačić je za otvaranje izložbe pripremila donacije namenjene beskućnicima koje su posetioci izložbe darovali beskućnicima i najugroženijim sugrađanima.

Dragan Vojvodić, Ljiljana Maletin Vojvodić, Maja Babić, Sara Milačić, Humanitarni rad nije milostinja © Art Box portal

Kako razumeti novi umetničku praksu (srpsko-engleski ilustrovani vodič kroz novosadsku novu umetničku praksu za mlade

Tokom trajanja izložbe „#Značenje doma_2022, Kreativno-edukativni centar Art Box izlaže i ilustracije / reinterpretacije učenika Škole za dizajn „Bogdan Šuput” iz Novog Sada, te predstavlja publikaciju Kako razumeti novi umetničku praksu (srpsko-engleski ilustrovani vodič kroz novosadsku novu umetničku praksu za mlade.

Kako razumeti novu umetničku praksu, Art Box, 2021 © Art Box portal

Reč je o svojevrsnoj srpsko-engleskoj mapi za kretanje kroz novosadsku novu umetničku praksu namenjena mladima – ilustrovana konceptualna slagalica, čiji sadržaj akcenat stavlja na najvažnije koncepte, ideje, pojmove, autore i skreće pažnju na alternativne umetničke izraze kao što je performans, umetničke akcije, izlaganja i intervencije u vangalerijskim prostorima, i sl.

Postavka izložbe #Značenje doma_2022. Instalacije Dragana Vojvodića i Stevana Kojića © Art Box portal
Maja Babić, Dragan Vojvodić, Ljiljana Maletin Vojvodić, Homelessness (istraživački rad, instalacija) 2022 © Art Box portal
Postavka izložbe #Značenje doma_2022 u Kreativnom distriktu, detalj © Art Box portal

Projekat #Značenje doma_2022. kao i publikacija Kako razumeti novi umetničku praksu realizovani su pod pokroviteljstvom Fondacije Novi Sad EPK 2022.

Izložba #Značenje doma_2022 će biti otvorena do 12. decembra od 14-19 časova.

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.