SOMBORSKE ŠNAJDERKE – PODRŠKA ŽENAMA NAKON IZLASKA IZ SIGURNE KUĆE

Uredio: portal Art Box//

Na vrednost nekog proizvoda ne utiče samo kvalitet, nego i priča koja iza njega stoji. Upravo zato se najveća vrednost proizvoda koji nose znak Somborskih šnajderki ogleda u želji da se ženama žrtvama nasilja pruži pomoć i ohrabrenje. Ideja je nastala pre dve godine, u jeku epidemije kovida 19, kada se grupa žena iz Sombora udružila kako bi šile zaštitne maske. Osim nesebične potrebe da pomognu drugima, povezalo ih je i slično životno iskustvo, jer su sve bile žrtve porodično-partnerskog nasilja.

Foto: Biznisnova

Jedini motiv je bio da pomognemo građanima i da se odazovemo na apel, jer je deficit zaštitnih maski bio veliki problem. Neke od nas su znale da šiju i htele smo da damo svoj doprinos svim građanima Srbije, jer najmanje se očekivalo od, ja volim tako da kažem, od grupe otpisanih žena da daju ovakvu vrstu pomoći i podrške građanima. Mislim da smo preko sedam hiljada maski sašile“, priča Tamara Rudić, predsednica Udruženja Somborske šnajderke.“

Foto: Biznisnova

Usledile su pozitivne reakcije građana, kao i donacija opreme, koju su dobile od civilnog i biznis sektora. To ih je motivisalo da nastave sa radom, pa su stanove i kuće u kojima žive pretvorile u radni prostor i počele da šiju posteljinu, kuhinjske setove, platnene torbe i druge proizvode koji su ubrzo našli svoje mesto na domaćem, ali i inostranom tržištu.

Somborske šnajderke: Pozitivan primer socijalnog preduzeća

Imamo dve žene koje su završile srednju tekstilnu školu i znaju krojenje i šivenje, tako da smo prihvatale svaku vrstu izazova. Kada smo uspele da uđemo u komercijalni sektor, kao što je Lidl, OTP banka, S lizing Srbije, to nam je bila potvrda kvaliteta i vrednosti onoga što radimo. Cilj nam je da živimo od sopstvenog rada, ne od donacija i projekata“, kaže naša sagovornica. Kreirale su brend ženskih spavaćica Amelia femme, kao i lutke Viktorija koje šalju poruku da svaka žena može da bude pobednica. Novi izazov bila je moda, pa su ponudu zaokružile šivenjem večernjih haljina, koje su predstavljene na Fashion Week-u u Beogradu, a potom i na samostalnoj modnoj reviji.

Foto: Biznisnova

Bilo je preko 35 haljina, to je bilo svečano i veliko. Sada smo završile obuku za krzno i kožu, idemo na viši nivo, pošto smo videle da nam ovo sve ide. Koža i krzno su uvek bili moderni, pa želimo i time da se bavimo“, najavljuje nove poduhvate jedna od članica Somborskih šnajderki, koja je želela da ostane neimenovana. Nakon samo dve godine postojanja Somborske šnajderke“ su postale pozitivan primer socijalnog preduzeća koje razvija i tržištu nudi nove proizvode, a ujedno su i značajna podrška ženama koje su nakon izlaska iz Sigurne kuće prepuštene same sebi ili nasilniku. Posle izlaska iz Sigurne kuće, žena je na ulici i prema istraživanju 30% žena se vrati nasilniku iz egsistencijalnih razloga. Uglavnom su to žene bez posla, 67% nema svoj posao, 57% su bez kvalifikacija, sa osnovnom školom ili bez osnovne škole“, objašnjava Tamara Rudić.

Foto: Biznisnova
Inicijativa je deo Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2, ReLOaD2, koji finansira Evropska unija (EU), a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

Leave a Reply

Your email address will not be published.