Umetnički rezidencijalni projekat: Karbonski otisak, Longjerbijen (Svalbard)

Art Box portal //

Ljiljana Maletin Vojvodić, književnica, i Dragan Vojvodić, multimedijalni umetnik (KEC Art Box, Novi Sad), učestvovali su u umetničkom rezidencijalnom projektu na Svalbardu, u Longjerbijenu, septembra 2024. godine. Reč je o nastavku njihovog dugogodišnjeg projekta Značenje doma u savremenom svetu, interdisciplinarnoj i kolaborativnoj inicijativi Karbonski otisak: Umetnost, ekologija i identitet u Longjerbijenu / Carbon Footprint: Art, Ecology, and Identity in Longyearbyen koja je obuhvatila istraživanje, ankete, tekstualne i audiovizuelne radove, kao i umetnički performans sa temom: Propitivanje karbonskog otiska i uticaj globalnih izazova na individualne identitete i preoblikovanje zajednica širom sveta. Lokalno stanovništvo Longjerbijena učestvovalo je u istraživanju popunjavanjem upitnika o životu u Longjerbijenu a izložba i performans Dragana Vojvodića održani su 26. septembra u 19 sati u Galeriji umetničkog centra Špicbergen na Svalbardu.

Plakat izložbe

Zašto karbonski otisak?

Karbonski otisak je termin koji se koristi za merenje ukupne emisije ugljen-dioksida (CO₂) i drugih gasova sa efektom staklene bašte koja nastaje kao rezultat aktivnosti pojedinca, organizacije, proizvoda ili države. Ovaj koncept omogućava merenje uticaja konkretnih aktivnosti na klimatske promene i pomaže u razumevanju koliko naše svakodnevne odluke doprinose globalnom zagrevanju.

Razumevanje vlastitog karbonskog otiska može nam pomoći da smanjimo uticaj naših potrošačkih navika na životnu sredinu budući da se očekuje da će svetska populacija prema prognozama Ujedinjenih nacija dostići 9,7 milijardi do 2050. godine, te će se emisija gasova staklene bašte dodatno povećavati  i uticati na porast globalnog zagrevanja i ubrzanih klimatskih promena.

Foto: LJMV

Zašto Longjerbijen?

Zbog specifičnog geografskog položaja, razvijene mobilnosti, međunarodne populacije i fokusa na održivost.

Foto: LJMV

Longjerbijen, administrativni centar Svalbarda, ima 2.400 stanovnikakoji dolaze iz skoro 53 različite zemlje. Ljudi se u njemu zadrže u proseku ne više od 7 godina. Ovaj arktički grad, najseverniji naseljeni grad na svetu, privlači posetioce, turiste i istraživače iz celog sveta i početna tačka za većinu avantura na Svalbardu.

Foto: LJMV

Ekonomija Longjerbijena, nekadašnjeg rudarskog grada, koji sada slovi za održivu destinaciju, danas se oslanja na tri stuba: turizam, obrazovanje i istraživanje.

Foto: LJMV

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.