Piše: Predrag Šiđanin //
Endi Vorhol (Andy Warhol, 1928–1987), jedna je od najprepoznatljivijih figura američkog pop-arta i jedan od najpoznatijih umetnika dvadesetog veka, koji je ovaj umetnički pravac, svojim radovima popularizovao širom sveta. Svima su poznate Brilo kutije, staklenke koka-kole ili dopadljivi portreti američke ikone/glumice Merilin Monro, kao i mnogi drugi, često reprodukovani radovi raznim povodima i u raznim medijima.
U berlinskoj Novoj nacionalnoj galeriji (Neue Nationalgalerie) Vorholovi radovi se predstavljaju na izložbi Andy Warhol: Velvet Rage and Beauty (09.06–06.10.2024) u jednom, za širu publiku, manje poznatom kontekstu/izložbi. Kustos ove izložbe je ujedno i direktor Nove nacionalne galerije, naširoko poznat i priznat Klaus Biesenbach, kome se pridružuje Lisa Botti kao kokustoskinja. Ovaj istraživačko/izlagački projekat omaž je knjizi The Velvet Rage (2005) autora Alana Daunsa, koja opisuje kako je odrastati i živeti kao LGBT+ muškarac u pretežno strejt svetu.
Na izložbi Andy Warhol: Velvet Rage and Beauty može se kontinuirano pratiti Vorholovo traganje za idealom (uglavnom muške) lepote, što je linija vodilja koja povezuje njegov rad od 1940-tih do 1980-ih.
Vorhol je preminuo u 58. godini života 1987. od (mnogi veruju) posledica atentata izvršenog na njega 3. juna 1968. godine od strane Valeri Solanas, radikalne feministkinje. Atentat je na njemu ostavio trajne posledice, kako fizičke tako i psihičke – Vorhol se povukao iz javnog života, a u tom periodu su nastali i njegovi mračni, kontemplativni radovi opsednuti smrću, kao što je serijal Električnih stolica, Samoubistva i dr.
Na izložbi Andy Warhol: Velvet Rage and Beauty predstavljeno je više od 300 radova, slika, grafika, crteža, fotografija, polaroida, filmova i kolaža, što omogućava sveobuhvatni uvid u drugačijeg Vorhola, koji tokom svog života nije imao pravi ‘coming out’. Da li zbog svog slovačkog imigrantskog porekla ili zbog socijalnog i društvenog okruženja, Vorhol nikada nije javno otkrio svoju seksualnu orijentaciju, rodni identitet i lične sklonosti i karakteristike. Vorholovi radovi, većina prikazani na ovoj izložbi, dovoljno ukazuju na njagove intimne, skrivane osobine, sa konotacijama oslobađanja i prihvatanja sebe, kao i indirektnog prikaza vlastitog identiteta putem sopstvenog stvaralaštva.
Izložba Andy Warhol: Velvet Rage and Beauty prikazuje Vorholove rane crteže, filmove iz 1960-tih, grafičke otiske nagih torzoa iz 1970-tih, sve do njegove bliske saradnje sa Baskijatom (Jean-Michel Basquiat) tokom 80-tih.
Vorhol je polaroid fotografiju koristio gotovo svakodnevno, snimajući bezbroj fotografija, koje sve ukazuju na njegovu potrebu traganja za idealnom lepotom, što ukazuje da je njegova umetnička praksa najdirektnije povezana sa telom. Koristeći različite kreativne procese/medije Vorhol predstavlja lepotu i mane tela, lomnost i snagu, sopstvenu nesigurnost i muke na mnogim autoportretima.
U katalogu izložbe se navodi „tokom njegovog života mnoga od ovih dela o ljudskom telu su ili smatrana neprikladnim, nemoralnim, devijantnim – ili čak pornografskim ili ilegalnim. Kao rezultat toga, mnoga od ovih dela su bila malo izlagana u svetu umetnosti i nikada nisu postala poznata široj javnosti.“
Radovi za ovu izložbu, pored Dvostrukog Elvisa koji je u vlasništvu Nove nacionalne galeriji, pozajmljeni su iz više muzeja i koelcija, a veći broj radova ustupio je Muzej Endija Vorhola iz Pitsburga.
Izložba Andy Warhol: Velvet Rage and Beauty ostavlja snažan utisak i tumači složen životni put i umetnički rad pun kontradiktornosti i provokacije. Eksplicitni radovi koji prikazuju golotinju i seksualne sadržeje pokreću na otvoreni dijalog.
Ovako odabrani radovi, prikazani zajedno na jednom mestu, unutar definisanog konteksta i iz lične perspektive kustosa, prvi put su predstavljeni na ovoj izložbi. Eksplicitni radovi koji prikazuju golotinju, seksualne sadržaje pokreću na razmišljanje i otvoreni dijalog. Zbog senzitivnog sadržaja izložba skreće pažnju, ali i zgražavanje konzervativne javnosti. Međutim, redovi za ulazak na izložbu su dugi i na nju se ulazi sa velikom dozom strpljenja iiščekivanja…
Leave a Reply