Art Box portal //
Od decembra 2017. Kikinda ima jedinstveni kulturni prostor — Muzej „Terra“, otvoren u obnovljenoj zgradi nekadašnjeg manježa kikindske kasarne iz 19. veka. Ova institucija čuva bogato umetničko nasleđe i pruža uvid u višedecenijsko stvaralaštvo nastalo na Internacionalnom simpozijumu skulptura u terakoti „Terra”, koji se tokom jula, u bivšem pogonu kikindske Fabrike crepa Toza Marković, održava od 1982. godine.
Muzej „Terra“, zajedno sa istoimenim Ateljeom i Galerijom deo je Centra za likovnu i primenjenu umetnost „Terra“ koji, osim izložbene delatnosti, organizuje pomenuti internacionalni simpozijum skulpture u terakoti.
Ideja o muzeju, želja i plan pokretača Simpozijuma da se vajarski radovi trajno prezentuju u gradu u kojem su nastali, proizašla je iz Simpozijuma i razvijala se uporedo sa povećanjem broja skulptura koje su realizovane tokom Simpozijuma.
Specifičnan muzejsko-galerijski prostor Muzeja „Terra“, smešten u adaptiranoj zgradi manježa na 2.100 kvadratnih metara, posetiocima nudi mogućnost sagledavanja stanja skulpture od osnivanja simpozijuma „Terra” do danas.
U fundusu „Terre” trenutno se nalazi se oko 1.000 skulptura u tehnici terakote, a stalna muzejska postavka će se povremeno dopunjavati i menjati.
Postavka nije organizovana hronološki, ali je, svakako, moguće pratiti određene promene u radu i tehnici do kojih je dolazilo tokom četiri decenije postojanja Internacionalnog simpozijuma skulpture „Terra”.
Muzej „Terra“ ne nudi samo stalnu postavku.
U aneksnom delu zgrade, neposredno uz glavni ulaz, smešten je i manji galerijski prostor, Salon muzeja u kojem se organizuju izložbe koje daju uvid u recentnu umetničku praksu u Srbiji i šire.
Samostalne i grupne izložbe takođe se održavaju u prostorima Galerije „Terra” u centru grada.
Važan segment delovanja „Terre“ predstavlja pedagoška aktivnost i saradnja sa akademijama i umetničkim fakultetima iz okruženja.
Od 2018. godine, u saradnji sa Akademijom umetnosti u Novom Sadu, u ateljeu „Terra” odvija se specifičan studijski program specijalističkih studija na temu skulpture u terakoti.
Više o Muzeju, simpozijumu, osnivaču i genezi ideje možete čitati OVDE.
Leave a Reply