Art Box portal //
Ako govorimo o muzejima vizuelne umetnosti koje ne smemo propustiti u glavnom gradu Norveške, mislimo na Muzej Edvarda Munka, Astrup Fearnley muzej i Nacionalni muzej Osla — modernan i funkcionalan muzej posvećen vizuelnoj umetnosti, dizajnu i arhitekturi. Ovaj impozantni objekat, koji su projektovali nemački arhitekti Josef Paul Kleihues i Klaus Schuwerk, otvoren 2022. godine, sa 13.000 kvadratnih metara izložbenog prostora najveći je umetnički muzej u Skandinaviji.
U izgradnju muzeja uloženo je 723 miliona dolara. Pored stalne postavke, koja obuhvata preko 400.000 predmeta, najpoznatiji eksponat je Munkov Krik, kao i dela umetnika kao što su Pikaso, Van Gog ili Mone, ali i Rotko ili Jajoi Kusama.
Munkov najpoznatiji rad svakako je Krik − simbol anksioznosti savremenog čoveka. Postoji nekoliko verzija Krika, od kojih se četiri mogu videti u Oslu, tri u Muzeju Edvarda Munka a najpoznatija verzija u Nacionalnom muzeju Osla − Krik rađen temperom i uljanim pastelom na kartonu.
„Šetao sam s prijateljima, sunce je zalazilo, nebo se pretvaralo u krvavo crvenu boju. Odjednom sam se osetio iscrpljenim, zaustavio sam se i oslonio na ogradu: video sam krv i plamene jezičke iznad plavo-crnog fjorda i grada. Moji prijatelji su nastavili da hodaju, a ja sam ostao, drhteći od nemira. Osećao sam beskrajan krik kako prolazi prirodom“, zapisao je Edvard Munkna poleđini svog najslavnijeg rada.
Iako je najveća kolekcija Munkovih radova čuva u obližnjem Muzeju Edvarda Munka, i Nacionalni muzej Osla poseduje vredna Munkova dela, kao što su Madona ili Friz života.
Jedan od najzanimljivijih eksponata, pri samom ulasku u muzej jeste instalacija od 400 skeleta irvasa, delo umetnice Máret Ánne Sara. Ova instalacija kritički preispituje odnos norveških vlasti prema narodu Sami i masovni odstrel irvasa. Instalacija izaziva snažan utisak, a posetioci mogu primetiti čak i rupe od metaka na lobanjama.
Pored stalne kolekcije, muzej ima i umetničku biblioteku, amfiteatar, sobe za konferencije, restoran, kafe i knjižaru sa prodavnicom suvenira, a često se organizuju i privremene izložbe koje privlače veliku pažnju posetilaca.
Nacionalni muzej nije samo centar umetnosti, već i arhitektonski vredno delo – fasada je izrađena od sedimentnih stena škriljavca a sistem grejanja i hlađenja koristi vodu iz obližnjeg fjorda, čime je postignuta energetska efikasnost i smanjenje emisije štetnih gasova.
Sa svojom ogromnom kolekcijom i modernim, funkcionalnim dizajnom, Nacionalni muzej u Oslu nezaobilazna je kulturna destinacija za svakog ko želi da istraži bogatu umetničku baštinu Norveške, ali i savremene tendencije u svetu vizuelne umetnosti.
Tekst o delima konceptualne umetnosti iz stalne postavke Nacionalnog muzeja u Oslu možete čitati OVDE.
Leave a Reply