Piše: Nataša Krstić //
U XXI veku povratak na bazične vrednosti mode XX veka više je nego smislen. Dijalog sa prošlošću i dijalog sa budućnošću mode jednako su nam potrebni. Tj dijalog inicira, inspiriše i uslovljava savremenu modu. Posle niza pravaca, stilova i poetika, u modi za svakodnevni život i svečane izlaske, postalo je najvažnije i najcenjenije biti svoj i imati osećaj za savremeni tip avangardnosti, a temeljiti stil na tradiciji i kvalitetima te tradicije.
Ono što je važno jeste da shvatimo da su sada već daleka tradicija kuće Šanel, kao i delo Iv Sen Lorana koje je nastalo pod uticajem Šanel, ključno uticali na formiranje mode XXI veka i na individualni stil mnogih žena. Zato smatram da moja sklonost prema modi Iv Sen Lorana, kući Šanel, modi Karla Lagerfelda i duhu Pariza 60-tih i 80-tih godina XX veka ima legitimno pokriće.
Interesantan je način i metod kojim se vrednosti mode XX veka prenose u modu XXI veka. Na primer, iz stila koji je definisala Koko Šanel, posle brojnih stilizacija i tranformacija, nastaje ulična moda. Skrivena, lagana i nenametljiva subverzivnost koju su Šanel i Sen Loran venčali sa elegancijom i poslali u večnost, inspirativna je ženama u XXI veku. Iz takvog modnog rukopisa žene mogu osmisliti brojne individualne stilove, koji se kasnije prenose na ulice i sa ulica u svest novih i mlađih ljubiteljki mode koje ga osavremenjuju.
A u toj borbi za nestanak uniformisanosti i za vladavinu kreativnosti sazrevaju generacije žena koje stvaraju modne priče, u čijim životima moda samouvereno vlada, čineći i njih same samouverenim.
Žena Šanel-Sen Loran škole je hrabra, diskretna, sofisticirana, elegantna, nekonvencionalna. Ona ne može da zamisli svoj život bez prisustva mode i njenih načela.
Razmišljanje se tu ne završava, zato što se nameće opažanje da postoje žene sa brojnim različitim karakterima, koje svoj vizuelni identitet koriste da bi objasnile sebe, kao nastup u stvarni svet u kome žele da ostave određeni utisak.
Izdvojićemo neke forme identiteta koje spontano nastaju u savremenoj modi onog trenutka kada se ona sa piste spusti na ulicu, a i definisati kakve veze prošlost mode ima sa tim. Svaka žena ima mogućnost da u takvoj analizi pronađe sebe.
Svako životno doba, svaka era, istovremeno je faza oko koje se formira određeni stil odevanja a stilovi se menjaju u fazama života. Više ili manje. Promene unose dinamiku i novinu u ritam života.
Neke žene kao da uvek nose jedan isti model. One ponavljaju jedan princip, ma šta da obuku. Ako ste u nekom od prelaznih perioda mogu vam savetovati ili dati ideju kako da svoj stil uklopite u trenutna dešavanja u svetu mode, na šta da obratite pažnju. Osim ako niste od onih žena koje svoj stil grade mimo svega.
Suštinski, svakodnevna moda gradi stilove koji vode dijalog sa retrom i avangardom. To je jedna od ključnih odlika savremenog jezika mode i ona nudi neizmerno mnogo novih rešenja. Povezivanje sa vremenom je jedna strana priče, ali postoje u modi estetske vrednosti koje su vanvremenske.
Prelistavam Vog u kojem su kolekcije za jesen-zimu 2024–2025. sa stručnim tekstovima uz kolekciju svake modne kuće. Prvo što se može uočiti jeste dijalog sa prošlošću. Kolekcije se baziraju na kombinovanju nasleđa modne kuće i individualnih sklonosti i poetika kreatora.
Sve je prisutniji fenomen da vrsni kreatori prelaze iz jedne čuvene modne kuće u drugu. Na taj način stvara se dijalog između dve poetike istog kreatora stvorene u različitim kućama, i to može biti veoma inspirativno. Viržini Vijar je napustila Šanel, Alesandro Mišele je otišao iz Gučija i sada stvara u Valentinu. Nameće se zaključak da će Pjer Paolo Pikoli doći u Šanel, ali to do sada nije zvanično potvrđeno. Bilo bi interesantno posmatrati dijalog Šanel-Dior, sa dva bivša kreatora kuće Valentino na čelu.
Lagerfeldov stil niko ne ume da reprodukuje i od kada Lagerfelda više nema, ostalo je na njegovim sledbenicama da neguju taj čudesni, autentični način razmišljanja o modi, kako bi nastavio da živi.
Lagerfeld nam je u modno nasleđe ostavio razdraganu, poetičnu siluetu žene buntovnice koja voli da krši pravila. Taj ekces iz kojeg je nastajalo savršenstvo „a la Lagerfeld“ je neponovljivo i često ćemo mu se vraćati. Ono živi u mašti žena koje slede njegov put i koje su svoj lični identitet i stil vezale za sećanje na njega. I sama sam u toj armiji žena, a naš je zadatak da ovu tradiciju prenesemo mlađim ženama koje nisu imale privilegiju da svedoče o vremenu i uzletu modnog genija Karla Lagerfelda.
Žene odrasle na modi Iv Sen Lorana i Karla Lagerfelda prenele su nasleđe nekonvencionalne, elitistične heroine u pohodu za osvajanjem slobode. Danas su i kreatori koji stvaraju avangardnu modu u osnovi inspirisani takvim identitetom žene, samo ga transponuju u jezik savremene mode i modne avangarde
Na ulicama možemo primetiti prepoznatljive osnovne elemente: marinska tema, tufne, crno koje je večno, farmerke i bele majce, predimenzioniran sako, crvena haljina, leopard print, adidas patike, mokasine.
Pomalo sve već postaje dosadno, osim ako nemate talenat da od modnog klišea napravite neku šik i originalnu kombinaciju. Ne želim ništa konkretno da vam sugerišem. Stvar i jeste u tome da same smislite nešto originalno.
Modni kliše moguće je redefinisati i preraditi. Tako od teksas farmerki kreatori prave druge odevne predmete – korsete, bluze ili jakne. Stare ili nove farmerke, kako volite, možete pretvoriti u avangardni modni detalj. To se radilo i ranije, sada se ta moda vraća. Uglavnom kombinacije su već poznate, teško je smisliti nešto sasvim novo a važan je način na koji uklapate stvari i kakav je utisak kada posmatrate celinu.
Masivni karirani komadi – haljine, suknje i pantalone, prikazani su kao prvi hit u Vogu za jesen – zimu. Poruka je smisliti što više inovativnih krojeva i načina da koristimo karo, koji je u osnovi više pripadao konvencionalnoj modi. Sada se koristi za avangardne komade. Kao i sve drugo u ovoj dekadi, to su tendencije iz nekih drugih, ne toliko davnih dekada, koje se ponavljaju – prerađene 50-te i 60-te, podsećanje na 80-te i 90-te.
U suštini, kreatori samo predlažu, a vi ste slobodne da same birate. Ali nećemo se držati trendova. Kako je rekla Vintur, trend je prljava reč. U časopisu ćemo potražiti samo neke principe koji odaju savremenu dozu kreativnosti , a nikako nećemo prepisivati njegovu sadržinu. Naravno, sve što je ekološka moda, sada je u centru pažnje. Stela Mekartni u kolekciji ima komade od veganske kože od jabuka, sa detaljima od metala, čija proizvodnja ne zagađuje životnu sredinu.
Danas je moto: Budite autentične i budite ono što jeste. Budite originalne, ali ne po svaku cenu. Odmorite se od prepoznatljivih klišea. Jesu lepi, ali mogu dosaditi.
Kad je Šanel u pitanju treba razjasniti: Da li vas interesuje nasleđe Koko Šanel koje je obnovila Viržini Vijar, da li je to vaš pečat i princip, ili želite da budete verne Lagerfeldovoj mašti i slobodi kao osnovnom pokretaču. To su dva sasvim različita stila.
Ako vas feminizam dotiče suštinski, onda vredi pratiti stilizacije Marije Gracije Kjuri, koja definiše standarde savremene ženstvenosti, ne krhke, već snažne i odvažne. Ako ste ljubitelj Sen Loranove elegancije sa transparentnim materijalima koji odaju utisak diskretno erotične, sofisticirane, nežne žene, onda vas može zanimati kako Antoni Vakarelo i Pjer Paolo Pikoli to prevode u savremeni jezik mode.
Moglo bi se reći da su poslednju deceniju na modnoj sceni svojom avangardnošću obeležili Džonatan Anderson i Demna Gvasalija. Ali, da bi ostao veran principima Balenciage, Demna Gvasalija ih je morao razoriti, redefinisati i prilagoditi svom vremenu. Morao je pretvoriti tradiciju u njenu savremenu metaforu.
Aktuelna je i dalje dekonstrukcija, koja predstavlja nasleđe 80-tih, kao i izmeštanje funkcija odevnih predmeta u igrama sa formom. Suprotno trendu dekonstrukcije forme, ženstvena je i sofisticirana kolekcija večnih crnih haljina sa čipkom kojom se Pjer Paolo Pikoli osvrće na prošlost kuće Valentino, gradeći viziju ženstvenosti blisku Sen Loranovoj. Ovaj modni klasik svaka žena može nositi originalno, na svoj način.
Kreacije Džonatana Andersona za Loewe imaju gotovo likovnu vrednost i definišu likovni jezik, poput eksperimenta i vežbe iz teorije forme. Ako imate osećaj za likovnu vrednost možete sebi dizajnirati avangardni autentičan komad ili angažovati nekoga da osmisli nešto posebno, samo za vas.
Sledeći kolekciju Živanšija možete sebe predstaviti kao diskretnu i sofisticiranu osobu. Ako želite da ostanete verni kreatorki Kler Vajt Keler, koja je radila za kuću Živanši na nezaboravan način, možete pronaći na internetu njene kolekcije za japanski brend Uniqlo. Uniklo potpis je diskretan, ulični, svakodnevni, sofisticiran, jednostavan, u divnoj paleti tonova.
Predimenzioniranost i skulpturalnost Dries Van Notena veoma je inspirativna. Ipak, teško je takve avangardne komade slediti u svakodnevnom odevanju, to ponekad može delovati groteskno.
Moramo naći meru i adekvatan način da koristimo ekcese avangarde u svakodnevnom odevanju. Tada nam je neophodna svaka utvrđena forma, bez obzira da li ona spada u kliše ili ne. Od konvencionalnih formi polazimo uvek kada osmišljavamo neki iskorak iz klišea. Novina može biti drastična ili može biti mali detalj. Ili ponavljanje nečeg proverenog na originalan način. Najvažnije je da to što se osmislili deluje prikladno vašoj figuri.
Postoje komadi garderobe koje možemo videti u časopisu, kao što su kaputi, haljine i pantalone, koji su nezamenljivi u svom savršenom kroju skulpturalnosti i načinu na koji tkanina pada. Ne zato što nose prestižnu etiketu čuvenog brenda, nego zato što su kvalitetno izrađeni i od kvalitetnih materijala. U ovom Vogu takva je fotografija manekenke Marije Karle Boskono u kaputu brenda Row. To je kaput poput skulpture, malog umetničkog dela. Jedan takav komad u garderobi, svakako definiše u potpunosti stil odevanja osobe koja ga nosi.
Nameće se zaključak da bi se trebalo potpuno odvojiti od bilo kakvih normi i diktata. Suština zanimljivog stila i izgleda nije u markiranoj garderobi ili upadljivom avangardnom eksperimentu. Suština je drugačija za svaku ženu. Čak i u jednostavnim odevnim kombinacijama žena može izgledati originalno.
Tajna je u tome kako odevna kombinacija podvlači i naglašava karakter, kako oživljava ličnost. Zato je odevanje nešto čemu se moramo posvetiti, da bismo oplemenili sebe i svet oko sebe. Da bismo shvatili ovu igru na pravi način, moramo prvo razumeti da kultura odevanja nije igra prestiža nego intimni, lični čin, čin koji nas oslobađa, omogućava nam da biramo identitet i oslikavamo sebe slobodno, po svom izboru i sklonostima. U tom činu upoznajemo sami sebe i predstavljamo se svetu oko nas.
Leave a Reply