Art Box portal //
Putovanje avionom svakako nije najodrživiji način transporta i negativno utiče na globalno zagrevanje i zaštitu životne sredine. Svest o masovnom turizmu i uticaju na okolinu svakodnevno raste i sve više putnika daje prednost praksi održivog turizma pa umesto da lete avionom putuju vozom ili brodom. Ali, postoje i situacije u kojima je putovanje avionom neizbežno. Teza da let avionom ne može biti zeleniji, još je jedna od predrasuda u vezi sa letenjem.
MITOVI O PUTOVANJU AVIONOM
Letenje ne može biti održivo
Danas avio-kompanije sve više vode računa o zaštiti životne sredine. Mnoge od nih se trude da njihovi letovi emituju najniže emisije CO₂ po putniku, ne lete polupraznim avionima, lete samo na direktnim linijama, bez dodatnih sletanja i poletanja, bez povezanih letova i dodatnog sagorevanja goriva, koriste motore koji su ključni za niske emisije ugljenika i sl.
Piloti i kopiloti jedu drugačije obroke
Mada to nije zvanično pravilo, mnoge kompanije daju preporuku da pilot i kopilot jedu drugačije obroke kako se ne bi desilo da oboje/obojica imaju iste zdravstvene tegobe prouzrovane trovanjem hrane i dr. Neke kompanije preporučuju i da obeduju u različito vreme.
Ljudski izmet iz aviona izbacuje se tokom leta
Iako mnogi veruju u ovaj urbani mit, to nije tačno. Izmet iz aviona drži se u kontejnerima dok avion ne sleti i nemoguće ga je, tokom leta, izbaciti iz aviona.
U avioni ne postoji 13. red
Neke aviokompanije ukinule su 13. red u avionima zbog sujevernih putnika. Među njima su Austrian Airlines, Air France, Emirates, Lufthansa i Ryanair.
Neki avioni nemaju ni 17. red, zbog toga što se smatra nesrećnim u Italiji i Brazilu, a u Kini je to slučaj sa 4. redom za koji se veruje da privlači nesreću.
Piloti izbegavaju Bermudski troudao
Kada bi ove teorije bile tačne, mnogima bi odmor na Karibima bio uništen. Reč je o još jednom mitu, koji nije istinit budući da piloti lete nad Bermudskim trouglom za koji se, istina je, vezuje sujeverje i poznat je kao Đavolji trougao ili Ulica uragana.
Hrana u avionu je bez ukusa
Hrana u avionu stvarno ima drugačiji ukus. Promena u vazdušnom pritisku kabine parališe trećinu ćelija čula ukusa. Zato se u avionu služi uglavnom začinjena u hrana.
Sok od paradajza je ukusniji u avionu
Naučnici su dokazali da sok od paradajza zaista ima drugačiji ukus, pri izmenjenom pritisku u kabini aviona postaje slađi, dobija voćnu notu. Pretpostavljaju da je ukus pojačan i zbog buke avionskih motora.
Vazduh u avionu pun je virusa i bakterija
Iako svi veruju u to, vazduh u avionu je dobro filtriran i manje je zagađen od većine drugih prostora gde ima mnogo ljudi. Ventilacija u avionima reguliše i temperaturu i vlažnost i pritisak u kabini. Putnici udišu mešavinu svežeg i filtriranog vazduha jer ohlađeni vazduh iz kompresora motora prolazi kroz filtere i ponovno se meša sa svežim vazduhom. Filteri koji se koriste u avionima slični su onima koji se koriste u bolnicama.
Tokom tročasovnog leta telo izgubi 1,5 litara vode
Kada letimo, naše telo izgubi istu količinu vode kao i tokom trčanja (ali bez znojenja) a voda se gubi kroz disanje i kožu. Više vode se, naravno, gubi tokom toplijih dana i zbog toga je veoma važno tokom leta piti dosta vode.
Avioni brže lete ka istoku nego ka zapadu
Zemlja se okreće prema istoku, ali avioni ne putuju brže prema zapadu. Na primer, let iz Evrope u Severnu Ameriku traje sat duže od leta nazad u Evropu. Tačno je da letovi koji idu put istoka omogućavaju veću brzinu.
Džet leg se teže podnosi kada se leti na istok
Nesanica, umor i dezorijentisanost nastaju usled višečasovne razlike između vremenskih zona, a pogoršavaju se kada se leti ka istoku, dok se lakše prevazilaze kada se leti ka zapadu. Put ka zapadu i prolazak unazad kroz nekoliko vremenskih zona, daje organizmu dodatno dnevno vreme, dok put na istok skraćuje dan i otežava prilagođavanje. Naučnici tvrde da je našim neuronima lakše da se izbore sa produženim trajanjem dana nego sa njegovim skraćenjem. Oni objašnjavaju da se letenjem ka zapadu, odnosno, vremenski unazad, dan produžava i duže ostajemo budni danju, što je prirodna težnja organizma. Suprotno tome, kad se leti na istok, duže ostajemo budni tokom noći, što organizam teže podnosi.
Avion je najsigurnije sredstvo transporta
Avion jeste jedno od sigurnijih sredstava transporta ali statistike navode da je najsigurniji vid transporta vožnja – liftom.
Leave a Reply