Priredio Art Box portal //
U petak 27. oktobra, u dubrovačkoj Art radionici Lazareti, novosadski multimedijalni umetnik Dragan Vojvodić, izveo je performans Emotivni teret (Emotional Burden) koncipiran kao proces javnog čitanja teksta Gija Debora Društvo spektakla, a nakon performansa prezentovao je vlastitu umetničku praksu.
Dragan Vojvodić je, u saradnji sa Ljiljanom Maletin Vojvodić, izveo performans Emotivni teret koji, kako je istaknuto u najavi Art radionice Lazareti, „kombinira tjelesnu akciju i govorni performans. Akcija je koncipirana kao proces javnog čitanja teksta Guya Deborda ‘Društvo spektakla’, koji se zvučno izobličava uspostavljanjem tjelesnog odnosa između dva izvođača. Ovom organiziranom akcijom, zajedno s elementima koji su uključeni u nju, autor sugerira odnos tijelo―um, a odabirom teksta koji se čita i načinom izvođenja sugerira odnos osobno―društveno, doživljaj―predstava. Tijekom izvođenja performansa, ovi odnosi postaju eksplicitniji, tj. izvođači sugeriraju potrebu za međusobnom interakcijom.“
Filozofsko delo Gija Debora (Guy Debord 1931―1994) Društvo spektakla (La société du spectacle) nastalo 1967. godine, predstavlja osnovu marksističke kritičke teorije u kojoj Debor elaborira koncept spektakla u kojem su autentični društveni odnosi zamenjeni njihovim reprezentacijama. „Sve što je nekada bilo neposredno doživljavano, udaljeno je u predstavu“, piše Debor ističući osiromašen kvalitet života, primetni nedostatak autentičnosti, eroziju znanja i odsustvo kritičkog razmišljanja, kritikujući potrošačku kulturu i fetišizaciju robe, propitujući teme poput otuđenja, kulturne uniformnosti i sveprisutnog uticaja masovnih medija. Deborova tvrdnja da je „sve što je bilo neposredno doživljavano, postalo puko predstavljanje“ preispituje se u performansu Emotivni teret u kontekstu današnjeg društva u kojem dominantnu ulogu imaju slike koje su zamenile autentične ljudske odnose. „Spektakl“ nije ograničen na puki skup slika, tvrdi Debor: „To je društveni odnos posredovan slikama.“
Performans Emotivni teret, kao i prezentacija umetničke prakse, realizovani su u Dubrovniku zahvaljujući umetniku Slavenu Tolju i voditeljici galerije Srdjani Cvijetić, dok je za tehničko izvođenje bio zadužen Nikša Vukosavljević.
Multimedijalni umjetnik Dragan Vojvodić započeo je svoje umetničke studije na Akademiji umjetnosti u Sarajevu, a diplomirao je u Novom Sadu. Izražava se putem različitih medija (performansi, umetničke akcije, instalacije, in situ, video, fotografija, skulptura, slika). Izlagao je na mnogim izložbama u Srbiji (Muzej savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu; Kulturni centar Beograda, Grafički kolektiv, Ozon galerija, Goethe-institut, Salon Muzeja savremene umetnosti u Beogradu itd.) i inostranstvu (SAD, Francuska, Austrija, Njemačka, Japan, Mađarska, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Makedonija). Značajan deo svoje umetničke prakse realizovao je u rezidencijalnim projektima u Skandinaviji (Rejkjavik, Stavanger, Geteborg, Bergen, Turku), kao i u regiji (Rijeka, Zagreb, Varaždin, Pula, Labin, Podgorica, Skoplje, Sarajevo, Ljubljana). Učestvovao je u brojnim međunarodnim umetničkim projektima i bijenalima (Art Encounters Bijenale, Temišvar; Oktobarski salon, Beograd; Risk Change, Novi Sad; 700 IS Video Art Festival, Island itd.), na međunarodnim festivalima performansa u Hrvatskoj, Mađarskoj i Italiji, kao i u rezidencijalnim ili istraživačkim projektima na Grenlandu, u Japanu, SAD, Rusiji, Estoniji, Španiji, Portugalu, Francuskoj itd. Njegovi radovi se nalaze u kolekcijama u zemlji i inozemstvu (Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad; Zbirka Pierre Courtin, Sarajevo; Nelimarkka muzej, Finska; 700 IS Video Art Festival, Island; Galerija Matice srpske, Novi Sad; Centar savremene umjetnosti Crne Gore, Podgorica itd.). Dragan Vojvodić je član SULUV-a i ULUS-a. Osnivač je i koordinator nevladine organizacije i rezidencijalnog umjetničkog centra Art Box u Novom Sadu, kao i istoimenog portala za promociju srpske i regionalne umjetnosti (www.artboxportal.com).
Leave a Reply