Piše: Predrag Šiđanin //
Nastup ruskog kolektiva Pussy Riot Siberia najavljivan je po berlinskim medijima danima unapred. Na platou/terasi Nove nacionalne galerije (Neuen Nationalgalerie) 4. jula se okupilo više stotina, uglavnom ljudi srednje dobi, aktivista, predstavnika LGBTQ-a, recidiva pankera i zainteresovanih koji su s nestrpljenjem isčekivali najavljeni spektakl. Posle više od 45 minuta kašnjenja započet je performans/koncert/nastup…
Ko su Pussy Riot i otkuda 4. jula ovaj nastup u Berlinu?
Pussy Riot je feministički aktivistički kolektiv/grupa osnovana 2011. godine u Rusiji. Karijeru su započele kao hard-core punk bend. Opštu pažnju su privukle provokativnim javnim nastupima koji se bave politikom, feminizmom, LGBTQ-om i generalno ljudskim pravima. Svetsku pažnju su dobile nakon što su organizovale proteste i izvodile performanse protiv ruskog predsednika Vladimira Putina i ruske vlade na različitim javnim mestima, uključujući crkve i stadione.
Godine 2012. izvode performans protesta u najvećoj moskovskoj crkvi Hrista Spasitelja. Zbog tog nastupa su osuđene na dve godine zatvora pod optužbom za huliganstvo motivisanog verskom mržnjom. Jedna od osnivačica i glasnogovornica Pussy Riota Nađa Tolokonikova (Надежда Андреевна „Надя“ Толоконникова, 1989), muzičarka, umetnica i aktivistkinja, tokom boravka u zatvoru stekla je status političke zatvorenice i postala oštra kritičarka ruskog režima. Puštena je, pod pritiskom međunarodne javnosti, na uslovnu slobodu 2013. godine. Ona se i dalje aktivno bori za ljudska prava i slobodu izražavanja u Rusiji i širom sveta, organizujući ovakve, sada već uveliko etablirane spektakularne nastupe.
Članice kolektiva tokom nastupa nose prepoznatljive roza vunene maske, sa prorezima za oči i usta, kako bi ostale u anonimnosti i zaštitile vlastiti identitet.
Nastup u Berlinu se ‚poklopio‘ sa američkim nacionalnim praznikom Danom nezavisnosti, koji obeležava usvajanje Deklaracije o nezavisnosti od Velike Britanije iz 1776. godine. Ovim su 13 britanskih kolonija u Severnoj Americi proglasile svoju nezavisnost i to se smatra rođenjem SAD-a kao nezavisne nacije. Analogiju ovog praznika sa nastupom Pussy Riot Siberija nije potrebno objašnjavati…
Simboličan naziv ovog berlinskog nastupa je RAGE (bes). Na fasadi Nove nacionalne galerije vijorile su se okačene tri zastave roza boje, na kojima je na staroruskom belim slovima bio ispisan tekst: Ljubav, Strah i Snaga. Glavni moto nastupa bio je da se ljubavlju pobeđuje strah i nasilje…
Pored muzičkog izvođenja tvrde, hard-core muzike Nađe Tolokonikove, Maksa Lotona, Rajlija Breja i Džona Koldvela (britanski aktivista i Nađin drugi suprug), u nastupu je učestvovalo i 50 članica kolektiva Pussy Riot Sibiria, sa izraženo militantnim scenskim izrazom…
Kolektiv Pussy Riot je postao simbol borbe za slobodu govora, prava žena i LGBTQ prava u Rusiji i širom sveta. Njihov rad je inspirisao mnoge ljude da se bore protiv nepravde i da se bore za promene u društvu.
Leave a Reply