Piše: Ljiljana Maletin Vojvodić //
Navikli smo da u gradskoj biblioteci ne provodimo mnogo vremena. Potražimo određenu knjigu, dobijemo je uz pomoć bibliotekara /bibliotekarke i to je otprilike sve. Ali, ako govorimo o, recimo, gradskim bibliotekama u gradovima kao što su Rejkjavik, Helsinki, Stokholm, Geteborg ili Oslo ili o lokalnim bibliotekama u finskoj, norveškoj, švedskoj ili islandskoj provinciji, pa čak i o mobilnim bibliotečkim fondovima smeštenim u telefonskim govornicama ili u autobusima-bibliotekama, primetno je da se način na koji bibliotečki sistem funcionišu na Severu razlikuje od onog u Srbiji. Baš kao što se i način života u Srbiji razlikuje od života u nordijskim zemljama.
U svakoj od ovih zemalja postoji razvijena i funkcionalna bibliotečka mreža čiji se fondovi redovno popunjavaju ne samo beletristikom, već i stripovima, muzikom i filmovima. Postoje i biblioteke, kakva je ona u Rejkjaviku, u kojoj se mogu rentirati čak i umetnička dela!
Poslednja od niza nordijskih biblioteka u kojima sam imala priliku da neko vreme čitam i pišem, jeste Gradska biblioteka u Geteborgu (Stadsbiblioteket på Götaplatsen), gradu koji je ljubiteljima knjiga verovatno poznat po Sajmu knjiga (Bokmassan). Možda je za Skandinavce ovo jedna tipična biblioteka, ali za nekog ko je navikao da u svojoj gradskoj biblioteci plaća godišnju članarinu, da jedino uz pomoć bibliotekara/bibliotekarke pozajmi (i to maksimalno tri) knjige, ono što gradska geteborška biblioteka pruža svojim čitaocima i čitateljkama deluje kao daleki futur.
Ova centralna gradska biblioteka, izgrađena 1967, smeštena je u blizini Muzeja umetnosti (Konstmuseet) i gradskog pozorišta (Stadsteatern). U njoj postoji velika sala za predavanja i prezentacije, igraonica za decu, različiti prostori za rad i čitanje, mašina za skeniranje i kopiranje, uslužni kompjuteri, restoran i dr. U njoj se godišnje realizuje oko stotinu događaja – razgovori sa piscima, kursevi pisanja, pozorišne, filmske projekcije i još mnogo toga. I sve je to – besplatno.
Članarina se ne plaća a rentiraju se ne samo knjige već i filmovi, muzika, različiti časopisi; moguće je koristiti kompjutere i internet, igrati video-igrice, šah, društvene igre, čitati novine; može se i osamiti u staklenim zvučno izlovanim boksovima i čitati i raditi u tišini; može se u kafeteriji, koja je sastavni deo objekta, kupiti sendvič i kolač, sastati sa prijateljima, razgovarati o knjigama i sl.
Funkcija bibliotekara je savetodavna, knjige se naručuju onlajn, a uzimaju i vraćaju bez asistencije zaposlenih.
Turisti ne mogu rentirati knjige ali ih mogu čitati u samoj biblioteci, mogu boraviti u restoranu, koristiti vaj-faj i sl.
Onlajn usluge
Oni koji žele da čitaju e-knjige, gledaju filmove, pročitaju najnovije izdanje časopisa novina ili nauče novi jezik bez posete biblioteci koriste digitalne usluge ove biblioteke.
Knjige se mogu rezervisati onlajn, preko interneta se može produžiti i rok vraćanja. Isto tako se i nekoliko dana pre isteka pozajmice obaveštenja šalju putem e-pošte. I audio knjige i e-knjige se slušaju besplatno.
Torbe sa knjigama
Za one koji vole da čitaju, ali zbog invaliditeta, bolesti, operacije ne mogu da dođu do biblioteke postoji usluga „Torba sa knjigama“ („Boken kommer“). Zahvaljujući njoj, knjige besplatno stižu na kućnu adresu. A evo kako to izgleda u praksi: Usluga „Boken kommer“ znači da ste se pretplatili na jednu ili više cegera s knjigama. Oni vam stižu na svakih šest nedelja. U svakom platnenom cegeru se nalazi sedam knjiga, a možete birati između sledećih žanrova: Aktuelno i popularno, Klasici i razno, Dobar osećaj, Trileri i krimi, Nauka i društvo i sl. U cegerima nisu samo knjige na švedskom, postoje i jezičke torbe u kojima su knjige na stranim jezicima. Bira se jedan ili više platnenih cegera u jednom ili više žanrova. Kada iz biblioteke pristigne novi ceger, stari se vraća.
Književni kružoci
U biblioteci postoji i akcija pod imenom Bokcirkelkassar koji promoviše čitanje i razgovor o pročitanom. Tako možete pozajmiti platnenu torbu sa 8 primeraka iste knjige i jednostavnim vodičem za razgovor. Period pozajmljivanja je 6 nedelja.
„Okupite grupu prijatelja i krenite sa književnim kružokom“, poručuju iz gradske biblioteke s namerom da i na ovaj način podstaknu građane i građanke na čitanje i razgovore o knjizi.
Vraćanje knjiga nakon radnog vremena
Knjige se u biblioteku vraćaju i nakon radnog vremena. Postoji ispust za knjige koji je otvoren 24 sata 365 dana u godini.
Blog biblioteke
Gradska biblioteka u Geteborgu ima i svoj blog. Na njemu se objavljuju preporuke knjiga, muzike i filmova i sl.
Razgovarajte sa bibliotekarom/bibliotekarkom
U razgovoru sa bibliotekarom/bibliotekarkom dobijate odgovore na pitanja u vezi sa članarinom, rezervacijama, radnim vremenom, digitalnim uslugama biblioteke, preporučuju vam knjige ili upućuju na dodatne informacije. A sve je to dostupno i onajn tako da komunicirate bez obzira gde se trenutno nalazite.
Pomoć u izradi domaćih zadataka
U ovoj biblioteci možete dobiti pomoć i u izradi – domaćih zadataka. To je samo jedna u nizu besplatnih aktivnosti koje se realizuju za decu i mlade. Jedino što je za učešće u nekima od njih potrebno jeste prethodna prijava.
Međunarodna scena pisaca Geteborg
Međunarodna scena pisaca Geteborga deo je programskih aktivnosti Gradske biblioteke Geteborg. Od 2010. svojevrsna su platforma za dijalog između međunarodnih i švedskih autora i ličnosti iz sveta kulture, u kojem je književnost u fokusu interesovanja.
Leave a Reply