Svet kao korpa za šoping: Silvi Fleuri u Roterdamu

Piše: Ljiljana Maletin Vojvodić //

Od 30. marta 2024. do 8. septembra 2024, muzej Kunsthal Rotterdam u Roterdamu izložbom Reci da, svemu (Yes to All) predstavlja radove kontroverzne švajcarske multimedijalne umetnice Silvi Fleuri (Silvie Fleury). To je prvi put  da se njene provokativne instalacije, skulpture, redi mejd objekti i slike izlažu u Holandiji.

Photo_Art Box portal
Foto: LJMV

Šta Silvi Fleuri razlikuje od drugih umetnica?

Umetnica i pank neofeministkinja Silvi Fleuri (rođena 1961. u Ženevi) kupovinu luksuzne robe pretvara u umetničku formu, a predmete i simbole konzumerizma transformiše u redi mejd objekte, dodeljujući im umetnički kontekst.

Foto: LJMV

Njena umetnička praksa specifična je po tome jer na osoben način preispituje teme feminizma i maskuliniteta, odnos visoke i popularne kulture, odnos žene i luksuza.

Poigravajući se sa kulturnim konstruktima i rodnim stereotipima Fleuri istražuje odnos između umetnosti i konzumerizma. Njeni radovi često sadrže elemente iz industrije mode, filma i popularne kulture budući da je interesuje kako oni utiču na pojedinca i društvo, s tim što narative koje ona svojim propitivanjem tih odnosa kreira karakterišu provokacija, kritika i humor.

Radovi Silvi Fleuri, iako  je na umetničkoj sceni prisutna od 80-tih godina XX veka, i dalje izazivaju debate: polemiše se da li je reč o kritici ili o afirmaciji konzumerizma, u kojoj meri kritikuje društvo, konzumerizam, opsednutost modom i atribute statusne moći  a u kojoj potvrđuje klišee da je moda jedan od primarnih interesovanja žene. S tim što kada govorimo o konzumerizmu Silvi Fleuri postoji jedna važna razlika — ona svoje izbore vrši svesno, ona je žrtva mode zato što to želi da bude.

Foto: LJMV

„Svaka ispunjena želja izaziva novu“, jasno je Silvi Fleuri.

„Želim da transformišem stvarnost, da transformišem svakodnevne objekte“, objašnjava Silvi Fleuri ističući da joj je bitno poigravanje klišeima, kodovima, medijima i materijalima, osećaj slobode i odbacivanje lažnog moralizma i nametnute griže stvarnosti.

Na prvi pogled nekome se može učiniti da to što radi Silvi Fleuri nije previše ozbiljno. Da je opsednuta kupovinom, luksuzom, nju ejdž filozofijom. Na izložbama njenih radova izložene su firmirane tašne, kolica iz supermarketa, luksuzne cipele na štikle… Ali, samo deluje da nije previše ozbiljna. Ona ozbiljno promišlja stvari samo što ima dobar smisao za humor.

Foto: LJMV

Silvi Fleuri dezintegriše rodne stereotipe i standarde, kao i nerealne standarde lepote. Dekonstruiše društvena očekivanja u vezi sa ženom, predmete iz sveta modne industrije oslobađa društvenih konstrukata. Ali, isto tako dekonstruiše i čitanja sopstvene poetike koja su isključivo kritika konzumerizma, jer za nju je kritika i prihvatanje istog, samo bez klišeiziranih i stigmatizovanih konotacija koje izazivaju konzumerističko i žensko.

„Jednostavno sama dekontekstualizacija nečega vrlo površnog daje mu novu dubinu. A ponekad  jednu novu dimenziju daje i to što sama žena (umetnica) prikazuje nešto – poput naočara ili automobila“, kaže Fleuri, koja se, baveći se ženom bavi i maskulinitetom koji reprezentuju statusni simboli poput, recimo, automobila koje takođe propušta kroz kritično-ironično-humorističnu matricu.

Foto: LJMV

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.