Art Box portal //
Nedavno je na EXIT festivalu prikazan film o Dejvidu Bouviju (David Bowie, 1947–2016) „Moonage daydream“ Breta Morgena, reditelja dokumentarnih filmova o Kurtu Kobejnu i Rolingstonsima, koji je premijerno prikazan u selekciji Kanskih ponoćnih projekcija 2022. Reč je o filmskoj priči koja na netradicionalan način svedoči o životu i radu jednog od najharizmatičnijih umetnika na svetu.
Ko je bio Dejvid Bouvi?
Bouvi je bio jedan je od najpoznatijih britanskih pop-art-glem-rok muzičara, pevač, kompozitor i glumac, koji je svoj talenat ispoljavao i u vizuelnoj umetnosti, kolekcionarstvu i sl. Pravo ime mu je bilo Dejvid Robert Džons, a na početku karijere, koja će trajati više od pet decenija, nastupao je pod imenom Dejvi Džons.
Od 1970. godine Bouvi je prepoznatljiv po čestom menjanju muzičkog stila i imidža i preuzimanju različitih identiteta. U tom smislu je istinita tvrdnja da je sam od sebe stvorio umetničko delo. Njegova profesionalna karijera razvijala se u znaku fikcionalnih identiteta. Bouvi je i Ziggy Stardust, i Starman, i Major Tom, i Aladdin Sane, i Thin White Duke.
„Ko je on, šta je, otkuda dolazi?“ pita se u svom tok-šou iz 70-ih Dick Cavett, što je prikazano i u filmu. „Da li je opasan, pametan, glup… lud, razuman, muškarac, žena, robot?“ jer različiti identiteti zbunjivali su kritičare koji su Bouvija mešali sa njegovom umetničkim alter egom.
„Ne želim da izgledam kao da sam hladan i otuđen“, kaže Dejvid Bouvi u filmu a oni koji su ga poznavali potvrđuju da je to, zaista, bilo tako.
Njegov album „Space Oddity“ postigao je veliki uspeh a naslovna pesma postala je hit pošto su je urednici BBC-ja odabrali kao muzičku pozadinu tokom izveštavanja o spuštanju čoveka na Mesec. Bouvi je pesmu koja govori o majoru Tomu, izmišljenom astronautu koji prekida komunikaciju sa Zemljom i lebdi u svemiru, napisao nakon što je odgledao film Stenlija Kjubrika „2001: Odiseja u svemiru“ iz 1968.
Veruje se da je status svetske zvezde stekao 1972, albumom „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and The Spiders from Mars” a procenjuje se da je tokom karijere prodao preko 140 miliona primeraka svojih albuma i singlova a njegova slava je postala globalna.
Bouvi je autor 25 albuma, a glumio je i u nekoliko zapaženih filmskih ostvarenja. Dva dana nakon svog 69. rođendana i objavljivanja poslednjeg albuma, Blackstar, skrivajući istinu o svojoj bolesti od javnosti, preminuo je u svom domu u Londonu.
Moonage Daydream
Moonage Daydream je prvi film koji je podržala Zadužbina Dejvida Bouvija, što je autoru omogućilo pristup preko 5 miliona materijala, uključujući nikada ranije viđene crteže, snimke, filmove i časopise. Zbog toga film ne istražuje samo muzički već i kompleksan kreativan i duhovni Bouvijev život.
U ovom, u osnovi dokumentarnom filmu, koji predstavlja Bouvija kao umetnika koji je istraživao ne samo pop i rok muziku, već i slikarstvo, skulpturu, video, pisanje, ples, filozofiju i film i pozorište, akcenat nije na faktografiji već na duhovnim i kreativnim narativima.
Film prikazuje Bouvijev kapacitet i potrebu za menjanjem i pronalaženjem novih kreativnih ideja, njegov strah od statičnosti i neispunjenosti, Bouvi je, može se reći, radio do samog kraja, pa i na samrtnoj postelji.
Iako se u filmu ne prikazuju mnogi detalji iz njegovog privatnog života, pominje se, recimo, njegovo odrastanje u posleratnom Brikstonu, strah da će i sam duševno oboleti poput svog starijeg polubrata Terija koji ga je i uveo u svet umetnosti, muzički počeci, dotiču se različite faze Bouvijeve karijere, život u Los Anđelosu i Berlinu, istraživanje biseksualnosti, žeđ za uspehom, komercijalni uspeh albuma „Let’s Dance“, zbog čega je, možda, i zažalio, brak sa Iman, eksperimentisanje sa rodnom fluidnošću tokom 1970-ih…
Ali film prevashodno svedoči o Bouvijevoj umetničkoj harizmi i kompleksnosti, različitim načinima umetničkog izražavanja, vidi se žeđ za stvaranjem umetnosti, strah da će dan biti protraćen uzalud, „strategija izbegavanja mentalnih bolesti“ kroz stvaranje umetnosti…
Leave a Reply